…leeft in het meest zuidelijke puntje van de Tropische Andes (Argentinië en Bolivia). Deze regio is één van de laatste verspreidingsgebieden in de evolutionaire geschiedenis van deze soort. In het complex van de Zuidelijke Tropische Andes kan de Brilbeer een zogenaamde ‘sleutelsoort’ zijn voor het begrijpen van de algemene vooruitzichten die zich op middellange termijn zullen aandienen voor het behoud van andere berensoorten in extreme omgevingen of van hun kernpopulaties in de context van de huidige klimaatverandering.
In het kader van het Juco Project – Binational Yaguajuco Project onder S.O.S. Action Wild (Juco betekent beer in de Runasimi-taal en yaguá betekent jaguar in de Guaraní-taal, beide inheemse talen van de regio), zijn de doelstellingen van dit onderzoek het karakteriseren van de trofische ecologie, de beschikbaarheid van voedselbronnen, het habitatgebruik en de habitatkwaliteit, evenals de seizoensgebonden verplaatsingen van de Brilbeer in deze contrastrijke omgeving.
Deze studie is essentieel om de mate van adaptatie en de bedreigingen te bepalen waarmee beren en hun leefgebied in de nabije toekomst geconfronteerd kunnen worden als gevolg van verschillende antropogene drukfactoren en veranderingen in het klimaat en de ecosysteemdynamiek.

